USG DOPPLER tętnic szyjnych

Home / Badania diagnostyczne / USG DOPPLER tętnic szyjnych

USG DOPPLER tętnic szyjnych

Badanie dopplerowskie (USG Dopplera) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne pozwalające ocenić stan tętnic i żył, przede wszystkim wykryć ich niedrożność spowodowaną na przykład zmianami miażdżycowymi. Badanie dopplerowskie jest również przydatne w wykrywaniu zagrażających zdrowiu i życiu tętniaków.

Badanie dopplerowskie pozwala ocenić wydolność żył i tętnic oraz dokładnie wskazać miejsca, gdzie pojawiły się zmiany chorobowe takie jak niedrożność, zatory żylne i tętniaki. Zwężenie żył lub tętnic w postaci blaszki miażdżycowej bądź zakrzepów stwarza realne zagrożenie dla życia pacjenta, może bowiem powodować tak niebezpieczne stany jak udar mózgu, zawał serca i zatorowość płucną. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby w porę wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi i podjąć środki zaradcze.

Wskazaniami do wykonania badania dopplerowskiego są podejrzenia zmian miażdżycowych w tętnicach i innych naczyniach krwionośnych, żylaki, podejrzenie tętniaka i inne stany chorobowe wskazujące na nieprawidłowy przepływ krwi w żyłach i tętnicach.

Za pomocą USG Dopplera bada się przepływ krwi i zmiany w obrębie tętnic szyjnych, tętnic podobojczykowych, serca (często łączy się badanie dopplerowskie z tzw. echem serca), narządów jamy brzusznej, narządów płciowych oraz kończyn dolnych i górnych. Wskazaniem do badania dopplerowskiego są też guzy nowotworowe – ocenia się wówczas przepływ krwi w węzłach chłonnych, różnicuje się guzy wątroby i ocenia się stopień ich złośliwości.

Jak wygląda badanie dopplerowskie?

Badanie dopplerowskie polega na wykorzystaniu do celów diagnostycznych tzw. efektu Dopplera. Głowica aparatu dopplerowskiego przyłożona do ciała pacjenta wysyła falę ultradźwiękową, która przenika ciało. Fala ta odbija się od cząsteczek krwi znajdujących się w ruchu i powraca do głowicy. Sygnał jest przesyłany do aparatu ultrasonograficznego, który rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od płynącej krwi. Wynik badania jest przedstawiony w postaci obrazu na monitorze (zaznaczone są na nim miejsca, gdzie przepływ krwi jest mniejszy lub w ogóle ustaje).

W przypadku tego typu badania nie ma potrzeby specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowi badanie przez powłoki brzuszne np. aorty brzusznej, tętnic nerkowych, układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych. W tym przypadku obowiązuje przygotowanie, jak do badania USG jamy brzusznej.

W dniu poprzedzającym badanie:

1. Należy zastosować lekkostrawną dietę (z wyłączeniem owoców, ciemnego pieczywa).

2. Nie można spożywać napoi gazowanych.

3. Ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19.

4. Po ostatnim posiłku należy przyjąć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu.

5. Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny stosować łagodne (ziołowe) środki przeczyszczające na 24 godziny przed badaniem.

W dniu badania:

1. Zgłosić się na czczo (lub 5 godzin po ostatnim lekkim posiłku).

2. Nie palić papierosów.

3. Nie pić kawy.

4. Nie żuć gumy.

5. Należy dostarczyć poprzednie badania USG.

Badanie dopplerowskie jest również wykorzystywane w celu oceny ukrwienia niektórych narządów wewnętrznych. Sprawdza się również przy wykrywaniu zmian nowotworowych, ponieważ wiele z guzów nowotworowych jest silnie ukrwionych.