Pytania i odpowiedzi na temat szczepień przeciw COVID-19

Pytania i odpowiedzi na temat szczepień przeciw COVID-19

Czy AstraZaneca nie jest skutecznym preparatem do szczepienia przeciw COVID-19? Czym różnią się szczepionki firm Pfizer i BioNTech od Moderny i AstraZaneca? Jak długa powinna być przerwa pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki?

Szanowni Pacjenci,

Ponieważ w sieci wciąż pojawia się wiele niesprawdzonych informacji na temat szczepień przeciw COVID-19, przedstawiamy Wam poniżej drugą część pytań i odpowiedzi.

 

  1. Czy szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpieczna? Jakim procedurom i badaniom podlega?

Niezależnie od producenta szczepionek (Pfizer i BioNTech, Moderna, AstraZaneca), każdy z preparatów przechodzi staranne badania i może być podany wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje.

W przypadku szczepionki przeciw koronawirusowi, skrócono do niezbędnego minimum procedury rejestracyjne, ale badania wykonano z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

  1. Jaka jest różnica pomiędzy preparatem firmy Pfizer i BioNTech a Moderna?

Różnica pomiędzy tymi preparatami jest niewielka. Ich skuteczność jest na podobnie wysokim poziomie i sięga około 95%, a ewentualne skutki poszczepienne mogą wystąpić z taką samą częstotliwością i są tak samo krótkotrwałe.

Z punktu widzenia osoby zaszczepionej, ważny jest odstęp pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki. W przypadku preparatu firmy Pfizer odstęp wynosi minimum 21 dni, zaś Moderna – minimum 4 tygodnie.

  1. Czym różni się preparat, którym szczepi się teraz nauczycieli, czyli AstraZaneca, od pozostałych dwóch szczepionek?

Preparat brytyjskiej firmy AstraZaneca to szczepionka wektorowa (w przeciwieństwie do Pfizera i Moderny, które są szczepionkami mRNA), oparta o szympansiego adenowirusa, który nie powoduje choroby u człowieka, nie namnaża się, ale jest środkiem transportu dla tego kodu genetycznego.

Szczepionkę firmy AstraZaneca podaje się również w dwóch dawkach; w odstępie od 6 do 12 tygodni.

  1. Czy to prawda, że po podaniu preparatu AstraZaneca mogą wystąpić silniejsze objawy niepożądane?

Jak czytamy na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, działania niepożądane szczepionki występujące w badaniach klinicznych były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Najczęstsze objawy to: ból i tkliwość w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, zmęczenie, ból mięśni, ogólne złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, ból stawów i nudności – występowały u więcej niż 10 % badanych. Wymioty i biegunka wystąpiły u mniej niż 10 %. Zmniejszenie apetytu, zawroty głowy, pocenie się, ból brzucha i wysypka wystąpiły u mniej niż 1 % badanych osób.

  1. Czy konieczne jest podanie drugiej dawki szczepienia?

Tak, jest to konieczne. Druga dawka jest nazywana przez ekspertów dawką „podbijającą”, która zwiększa w sposób znaczący odpowiedź immunologiczną. Po pierwszej dawce jest ona niewystarczająca.

  1. Co, jeśli po podaniu pierwszej dawki, w ustalonym terminie drugiego szczepienia, mam objawy infekcji? Czy muszę od nowa przyjąć pierwszą dawkę?

Nie trzeba przyjmować ponownie pierwszej dawki. Jeśli do punktu szczepień zgłosi się osoba z objawami infekcji (gorączka, kaszel, duszności), to podanie drugiej dawki trzeba będzie odroczyć. Każdy preparat ma ustalone „widełki” czasowe, kiedy należy drugą dawkę przyjąć, dlatego nie musi być to konkretny jeden dzień.

  1. Ile wynosi odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką w przypadku podania szczepionek firm Pfizer i BioNTech, Moderna i AstraZaneca?

Odstęp wynosi:

  • Pfizer i BioNTech: miniumum 21 dni,
  • Moderna: minimum 28 dni,
  • AstraZaneca: minimum 42 dni (6 tygodni)

 

 

Co ważne, warto pamiętać, że oczywiście występują różnice pomiędzy preparatami tych trzech firm, zdarzają się też niepożądane odczyny po szczepieniu, jednak najważniejsze jest, aby zaszczepić się przeciw COVID-19, nieważne jakim preparatem.