USG ginekologiczne 3D/4D

Home / Badania diagnostyczne / USG ginekologiczne 3D/4D

USG ginekologiczne 3D/4D

USG w ciąży nie wymaga żadnych przygotowań. Badanie jest bezbolesne, trwa około 20 minut. Zapisując się na nie, warto zapytać lekarza, czy można zarejestrować jego przebieg. Jeśli tak, trzeba przynieść własną płytę DVD – to będzie wspaniała pamiątka.

Na czym polega badanie USG 3D?

Podczas badania ultrasonograficznego 3D dziecko widoczne jest na monitorze jako nieruchoma trójwymiarowa bryła. Obraz wybranego fragmentu ciała można obracać i oglądać z różnych stron. Badanie USG 3D jest znacznie bardziej szczegółowe od klasycznego badania typu USG. Przyszli rodzice, zamiast czarno białych plam na zdjęciach, które często są czytelne gównie dla lekarza, są w stanie dostrzec twarz dziecka, oraz realny obraz jego ciała. Szczegółowe obrazowanie pozwala na precyzyjniejsze wykluczenie wad rozwojowych lub ich potwierdzenie, a w takim przypadku zarówno przyszła mama jak i jej dziecko zyskują cenny czas na dalszą diagnostykę i podjęcie leczenia w przypadku schorzeń, które można leczyć w okresie prenatalnym. Obraz, który otrzymuje lekarz w trakcie badania można porównać do zdjęcia wykonanego aparatem fotograficznym umieszczonym w macicy ciężarnej kobiety.

Dlaczego warto wybrać badanie typu USG 4D?

Główną różnicą pomiędzy badaniem typu USG 3D, a 4D jest trójwymiarowy obraz rejestrowany ‘’na żywo’’ w ruchu. To forma filmu nakręconego z wnętrza ciążowego brzucha, dokładnie tak jakby umieścić kamerę wideo w ciele ciężarnej kobiety. Dzięki ruchomemu obrazowi przekazywanemu w czasie rzeczywistym rezultat badania jest jeszcze bardziej szczegółowy niż w badaniu typu USG 3D, poza tym rodzice mogą zobaczyć ruch dziecka, jego twarz, a nawet mimikę.