USG ślinianek

Home / Badania diagnostyczne / USG ślinianek

USG ślinianek

USG ślinianek

Celem badania USG ślinianek jest ocena wielkości ślinianek, oraz różnicowanie przyczyn powiększenia (zapalenia, guzy, kamica). Badanie jest wykonywane u pacjentów w każdym wieku, może być powtarzane wielokrotnie, jest bezbolesne.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG ślinianek są:

  • schorzenia gruczołów ślinowych – w ostrym zapaleniu ślinianek na badaniu ultrasonograficznym (USG ślinianek) widoczne są zmiany, które są ciężkie do zdiagnozowania bez przeprowadzenia USG ślinianek. Istnieje także możliwość zdiagnozowania nowotworów.
  • powiększone węzły chłonne – przez pacjentów są mylone z nowotworami. Dzięki badaniu USG ślinianek można dokładnie rozpoznać typ powiększającej się zmiany. Powiększone węzły chłonne są częstymi objawami chorobowymi;
  • twardość gruczołów ślinowych;
  • powiększenie obwody szyi;
  • trudności w przełykaniu śliny.

Jak przebiega badanie USG ślinianek?

Badanie ultrasonograficzne USG ślinianek rozpoczyna się od krótkiego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego lekarz pyta o dolegliwości jakie występują u pacjenta. USG przeprowadza się w pozycji leżącej z delikatnie odchyloną głową i odsłoniętą szyją. Ubranie osoby badanej jest zabezpieczane, a następnie lekarz pokrywa badaną okolicę ciała pacjenta specjalnym żelem, który umożliwia wykonanie USG. Następnie lekarz delikatnie przesuwa głowicą ultrasonografu po szyi. W pierwszej kolejności oceniana jest wielkość gruczołów, wielkość węzłów chłonnych oraz struktura miąższu. Jeżeli zauważy się występowanie jakichkolwiek zmian, mierzy się ich wielkość oraz określa położenie. Wynik jest widziany natychmiast na ekranie, a poza tym, lekarz ma możliwość wykonania zdjęć badanych narządów. Pacjent otrzymuje zdjęcia, nawet jeżeli nie stwierdzono w obrębie ślinianek żadnych niepokojących zmian, ponieważ wyniki te mogą być przydatne przy następnym USG. Po badaniu pacjent może usunąć z szyi pozostałości żelu. Badanie jest nieinwazyjne, w pełni bezpieczne oraz całkowicie bezbolesne, dlatego jeżeli okaże się, że istnieją wskazania do jego wykonania, nie ma powodów do obaw. Badanie można przeprowadzać dowolnie często, jeżeli tylko stwierdzi się, że jest taka potrzeba, na przykład podczas kontroli efektów zabiegów czy leczenia farmakologicznego.