USG tarczycy i przytarczyc
USG tarczycy i przytarczyc
USG tarczycy i przytarczyc – jak przygotować się do badania?
Do badania USG nie trzeba się przygotowywać w sposób szczególny. Nie trzeba być na czczo i można je wykonać o dowolnej porze dnia. Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie przeszkadzające w dostępie do gruczołu.
Warto pamiętać, że jeśli wcześniej została zdiagnozowana choroba tarczycy, dobrze jest zabrać ze sobą na badanie poprzednie wyniki usg.
Jak wygląda usg tarczycy?
Badanie usg tarczycy wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Lekarz przykłada do szyi pacjenta pokrytą żelem głowicę ultrasonografu (lub pokrywa żelem skórę w okolicy badania). Przesuwając głowicę w różnych płaszczyznach, ogląda widoczną na monitorze aparatu tarczycę i znajdujące się w pobliżu struktury.
Żel zapewnia właściwe przewodnictwo fali ultradźwiękowej w głąb tkanek pacjenta i ma na celu wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Jest on obojętny dla skóry i łatwo usuwalny. Niektóre nowsze modele aparatów mają możliwość mierzenia również przepływów krwi w gruczole tarczowym. Są one dokładniejsze, ponieważ pozwalają także na obecność stanu zapalnego, który przy zwykłym aparacie mógłby pozostać niezauważony.